Bir FotoğraftanTeşhise Yolculuk

Ekim 01, 2022Okunma Süresi 3 Dakika
blog-resim

Purdue Üniversitesi mühendisleri tarafından geliştirilen yazılım, yalnızca hastaların iç göz kapağının fotoğrafını çekerek kandaki hemoglobin miktarını doğru bir şekilde ölçmeye yarıyor. Ekip, bu yazılımı bir mobil uygulamaya yerleştirmek için sıkı bir şekilde çalışmaya devam ediyor. Uygulamanın amacı; erken teşhis ve tedaviye yardımcı olmanın yanı sıra, gelişmekte olan ülkelerdeki kliniklerin ve kan testlerini karşılayabilecek durumu olmayan hastaların dezavantajlarını azaltmak.

Purdue Üniversitesi’nde Biyomedikal Mühendisliği alanında doçentlik derecesi olan Young Kim, bu teknolojinin geleneksel kan testlerinin yerini almayacağını belirtse de sağlık süreçlerini hızlandırarak fayda sağlayabileceğini öne sürüyor. Kim’in ekibi düşük çözünürlüklü akıllı telefon fotoğraflarını yüksek çözünürlüklü dijital sinyallere dönüştürecek bir algoritma geliştirdi. Bu uygulama, hemoglobin seviyelerini ölçmek için ekstra bir donanım gerektirmemesiyle büyük kolaylık sağlıyor.

Geliştirilmekte olan uygulama, görüntü kalitesini sabitlemek için akıllı telefonların el feneri ile senkronizasyon özelliği ve kamera ile göz kapağı arasındaki mesafeyi koruyacak kılavuzlar içeriyor. Kişinin cilt rengi fark etmeksizin tutarlı sonuçlar alınabiliyor.

Ayrı bir klinik çalışmada ekip, İndiana Üniversitesi- Melvin and Bren Simon Kanser Merkezi’ndeki hastaların kanlarındaki hemoglobin düzeylerini değerlendirmek için bu uygulamayı kullanıyor. Ayrıca daha iyi bir algoritma geliştirebilmek için Hindistan’daki Shrimad Rajchandra Hastanesi ile birlikte çalışıyorlar.Detaylı bilgi için:
https://aboutdigitalhealth.com/2020/05/28/diagnosis-from-a-photo/

footer-logo