DijitalDövmeler

Eylül 06, 2022Okunma Süresi 2 Dakika
blog-resim

Size cildinizdeki simgelerle telefonunuzun kilidini veya giriş kapılarınızı açabileceğinizi söyleseydik ne derdiniz? Peki ya kan basıncı ve hidrasyon seviyelerinizi sürekli olarak ölçüp normal aralığın dışındaki değerlerde size uyarı gönderebilecek elektronik dövmeler hakkında ne düşünürdünüz?

Giyilebilir cihazları takip eden teknolojik ilerlemeler bizi dijital dövmelere, midemizde sindirilebilecek cihazlara veya kan damarlarımızda dolaşacak nano botlara götürüyor olabilir mi? Tıbbi cihazların daha küçük, daha ulaşılabilir ve birbiriyle entegre hale gelebilmesi için yoğun bir çabanın sarf edildiği günümüzde; dijital dövmeler o kadar da uzak gözükmüyor.

Küçük elektrotlardan oluşan, esnek ve su geçirmez malzemelerden üretilen bu dövmeler; cilt üzerinde haftalarca kalabiliyor, topladıkları bilgileri akıllı telefonlara ve diğer cihazlara iletebiliyor. Böylece kalp aritmisi, uyku bozuklukları ve beyin aktivitelerindeki bozukluklar gibi kritik sağlık problemlerinin teşhisinde ve tedavisinde fayda sağlıyorlar.

Şarja ihtiyaç duymadan, yaşamsal bulguları 24 saat boyunca takip edebiliyor oluşları ile özellikle de inme riski bulunan hastalarda hayat kurtarabilecek bir buluştan bahsediyoruz. Bu ilgi çekici teknolojik gelişmeler, bir sonraki adımda, insan vücuduna entegre edilebilecek veya fark edilmeden kanda dolaşabilecek şekilde küçültülmüş cihazlar yaratmanın mümkün olduğunu gösteriyor.

Bileğinizde kalp atış hızınızı ölçen yunus şeklinde bir dijital dövme hayal edebiliyor musunuz? Medical Futurist’e göre bu fikre alışsanız iyi olur, çünkü çok da uzak olmayan bir gelecekte gerçekliğimiz bu olacak.Detaylı bilgi için:
https://www.linkedin.com/pulse/digital-tattoos-make-healthcare-more-invisible-meskó-md-phd-1e/

footer-logo